43
WLLDL
20

Ligue 1 Francúzsko

Ligue 1 je profesionálna futbalová liga mužov vo Francúzsku. Ide o najvyššiu úroveň systému francúzskej futbalovej ligy. Tímy v lige bojujú o titul „majstrov“. Zo sponzorských dôvodov je liga oficiálne známa ako Ligue 1. Súťaž sa skladá z najvyššej aj nižšej divízie. Je tiež známy ako futbalový Uber Eats. V súčasnosti ide o hlavnú súťaž vo Francúzsku. V krajine však existujú aj iné futbalové ligy.

V prvej sezóne národnej ligy bolo prítomných dvadsať klubov. Tieto kluby boli rozdelené do dvoch skupín po desiatich, pričom traja spodní zostúpili do divízie 2. Traja najlepší z každej skupiny by hrali vo finále, ktoré sa konalo na neutrálnom mieste. Počas prvej sezóny sa národná liga nazývala Division 1. Potom bola premenovaná na Ligue 1. Ale aj v prvej sezóne bola súťaž považovaná za vysoko konkurenčnú.

V prvej sezóne trofej vystriedal pohár. Súťaž pozostávala z 20 tímov, ktoré hrali systémom každý s každým doma a vonku. Každý tím odohral počas sezóny 38 zápasov a výsledok bol založený na bodoch, ktoré tím získal. Výhra alebo remíza prináša tri body a remíza jeden bod. Paris Saint-Germain bol na čele ligovej tabuľky v sezóne 2015-16, keď nazbieral najviac bodov v jedinej sezóne.