72
WLLDL
17

Bundesliga Nemecko

Bundesliga (v nemčine „futbalová liga“) je najvyššou úrovňou systému nemeckej futbalovej ligy a hlavnou súťažou v krajine. Je to jedna z najlepších líg na svete a už roky priťahuje fanúšikov z celého sveta. Tu je to, čo potrebujete vedieť o tejto hlavnej futbalovej súťaži. Okrem toho, že Bundesliga je v Nemecku futbalovou najvyššou úrovňou, organizuje aj medzinárodné majstrovstvá. Tu je niekoľko zaujímavých faktov o tomto turnaji.

Bundesliga vyhrala osem Ligy majstrov UEFA a šesť Európskych líg UEFA. Liga tiež vyhrala štyri Európske poháre víťazov pohárov, dva majstrovstvá sveta klubov FIFA a tri Interkontinentálne poháre. Najvyššie bodujúci klub v lige je korunovaný za majstra. Okrem nemeckého šampionátu sa štyri najlepšie kluby kvalifikujú do skupinovej fázy UEFA Champions‘. Na pomoc svojim mladým talentom má Bundesliga na konte niekoľko prestížnych ocenení.

Pred vytvorením Bundesligy sa nemecký futbal hral na amatérskej úrovni. Pred zavedením profesionality na čiastočný úväzok v roku 1949 existovalo množstvo podregionálnych líg, nazývaných Oberligen. Republikový šampionát odohrali majstri kraja, druhé miesta hrali v play off. V roku 1900 bol v Lipsku založený Deutscher Fussball Bund s 86 klubmi. Prvý zápas Bundesligy sa odohral medzi VfB Lipsko a DFC Praha v Altone.